Hledat

Domů

Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Začíná jaro. Kolem se tetelí svěží a vlhký vzduch, který často přináší jarní deštíky. Po pečlivé ranní úpravě make-upu a vlasů asi každou ženu zamrzí, když o tu krásu přijde kvůli jedné venkovní sprše. Tak jako v každé situaci, i tady existuje řešení. DEŠTNÍK sice původně sloužil jako štít proti slunci, ale později ho vynalézaví lidé použili i proti padající vodě. Klobouk dolů, a deštník vzhůru. :-)

Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Jak to všechno začalo

Kdysi dávno ho panovníci ve starém Egyptě používali jako ochranu proti slunci. Až mnohem později začal chránit proti dešti.

Nejprve se deštníky vyráběly ze dřeva a napuštěného plátna. S ocelovou konstrukci pak v 19. století přišel Samuel Fox. Přibližně ve stejnou dobu v Anglii slavnostně otevřeli první obchod s tímto lákavým zbožím. Deštníky jsme začali skládat až o století později.

 

Podle čeho deštník vybírat?

 

První, co vás asi při průzkumu deštníků napadne, je „Vejde se mi do kabelky?“

Než vyrazíte nakupovat deštník, zamyslete se nad následujícími možnostmi:

Skládací = praktický: malé deštníky do dámské kabelky, pánské aktovky či batohu, průměr střechy 85 - 103 cm.

Holový = elegantní: klasické deštníky na holi, s průměrem mezi 85 - 115 cm.

Golfový = partnerský:  vhodné pro gentlemany, protože jsou určeny především pro dvě osoby a mají průměry střech mezi 120 - 140 cm.

 

Před jarními deštíky zakryjte se deštníky
Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Jaká další kritéria je třeba uvážit?

 

Průměr střechy: jak daleko chcete, aby zasahoval?
Vzdálenost jedné koncovky k protilehlé, měřeno ze spodní strany deštníku.

Délka deštníku: jak vysoko chcete, aby dosahoval?
Udává se ve složeném stavu a cm.

Hmotnost deštníku: jak hodně  jste v poslední době posilovaly?
Udává se v gramech.

Mechanismus otevírání deštníku aneb „Vystřelen a Sestřelen“

 

Manuální - pro zručné - před otevřením je dobré s deštníkem lehce zatřepat. Uvolní se tak dráty deštníku a potah, které by se jinak mohly poškodit. Deštník následně otevřeme pomocí táhla směrem k jeho vrcholu. Opačným směrem ho pak ručně zavřeme.

Automatický - známe ho jako vystřelovací deštník, protože díky tlačítku v rukojeti vystřelí úplně sám. Zavíráte ho už ovšem ručně, a to posunutím táhla směrem od vrcholu k rukojeti.

Plně automatický - open & close. Věřte nebo ne, dokáže se sám vystřelit i sestřelit. Pomůžete mu jen správným stisknutím tlačítka. Úplného složení deštníku docílíme posunutím táhla směrem od vrcholu k rukojeti. Pokud si často přejete víc rukou, tenhle typ je pro vás jak dělaný.

Před jarními deštíky zakryjte se deštníky
Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Materiál konstrukce - nejpoužívanějším materiálem pro skládací i dlouhé deštníky je ocel. Lehké skládací deštníky se vyrábějí z hliníku - duralu, který má i dobrou odolnost vůči větru. Vybrat si můžete také kombinaci ocel s laminátem nebo karbonem. Ty se ve větru drží velmi dobře. V neposlední řadě si pořídíte i deštníky dřevěné.

 

Tyčka - tvar šestihranu zaručuje vyšší odolnost než klasický kulatý tvar neboli trubka.

 

Potah - pro kvalitní deštníky se používá polyester, pro ty levnější pak nylon. Na první pohled je nylon lesklejší a víc šustí. Polyester se nemění s teplotou ani vlhkostí vzduchu, zato nylon se může srážet a uvolňovat.

 

S barvou si můžete vyhrát do aleluja. Ať už jednobarevné, vícebarevné, s potiskem nebo průhledné - stejně jako u oblečení záleží, co se vám líbí a jak to ladí s ostatním, co máte na sobě.

 

Bonus

 

Pokud jezdíte autem, určitě vás trápí „Jak ho uložit, aby se mi na sedadle nedělaly louže?“ Na trhu se vyskytuje už nějakou dobu pomocník, kterému se říká obrácený deštník. Jedná se o velmi praktickou záležitost, která zachová vaše věci v suchu. :-)  Zkusila jste ho už některá?

 
https://www.youtube.com/watch?v=IkibbmQfXSk
 

Nevím, jak vy, ale my už se na ten déšť těšíme. :-)

 
S láskou 
POSHgirls
Před jarními deštíky zakryjte se deštníky

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?