Hledat

Domů

Kdy začalo holení nohou a podpaží?

S pravdou ven - je žiletka novodobým výrobkem? Zamyslely jste se někdy nad tím?

Tradičně se holily již Egypťanky, Římanky či Řekyně i mnohé africké kmeny. V severní Africe či v zemích Středního východu se dámy zbavují veškerého ochlupení před svou svatební nocí, často to tak mají i muži.

šatyŽádný nový trend

Možná vás to zaskočí, možná taky ne, ale holení není rozhodně žádným novodobým trendem! Ženy si totiž žiletky oblíbily dávno, už v období světové války. Lze tedy říci, že úplně první žiletka je více než 100 let stará. 

Za tu dobu žiletky prošly řadou změn či vývoje, existuje také spoustu metod, jak se zbavit chloupků i jinak než obyčejným holením. V každém případě patří žiletka k těm nejlepším.

Historie holení je opravdu fascinující

Vraťme se tedy na úplný začátek, kdy to celé začalo. Přibližně ve 20. století si dámy odstraňovaly pouze chloupky, které nemohly skrýt pod oblečení, převážně se jednalo o obličej nebo krk. Nežádoucí chloupky odstraňovaly za pomocí speciálního depilačního krému, který si buď vyrobily nebo koupily.

K velké změně a vývoji došlo v roce 1901, kdy známá firma Gillette, tehdy pod celým názvem King Camp Gillette se rozhodla představit svou úplně první žiletku, která se stala boomem. Ještě před rokem 1901 se jednalo o činnost, která byla známá pouze mezi muži, kteří využívali pouze břitvy, nikoliv klasické žiletky. Postupně se tento trend začal rozšiřovat i mezi ženy.

První velká kampaň Gillette

První světová válka přinesla jen pomálu dobrých věci, jedním z toho mála bylo rozšíření povědomí o značce Gillette. Dnes je jasné, že dámy se chtějí líbit, chtějí si obléci topy, sukně, šaty,... zkrátka o sebe pečovat. Tenkrát se z velké části jednalo i o prevenci, která měla zamezit výskytu vší či jiného hmyzu. První velkou kampaní Gillette byly žiletky s logy amerického námořnictva a armády.

Roku 1915 se objevily žiletky nesoucí název Milady Decolletée, které byly vytvořeny speciálně pro ženy. Ačkoliv se jednalo o skvělou možnost, tak ani přesto se neuchytila. Dámy měly strach z toho, co si o nich společnost pomyslí. Mimo to si stály za tím, že se jedná o mužskou záležitost, kterou jednoduše nedokáží převzít.

Ale pozor! I dámy přišly této vychytávce na kloub. Při vydařené koupeli či teplé sprše si uvědomily, že přeci jen mohou manželovu žiletku vyzkoušet a zároveň se nestanou terčem posměchu. Není se čemu divit, že si žiletky brzo oblíbily, protože přeci jen se jedná o velmi praktickou, levnou a bezbolestnou věc, se kterou si vystačíte raz dva. Spousta z nich tedy postupně začala přecházet na praktičtější formu a dala přednost žiletkám nad depilačními krémy či třeba smirkovým papírem.

Velký zvrat při 2. světové válce

K opravdu největšímu zájmu se dámy odhodlaly při druhé světové válce. Jak to dámy dělaly dříve? Do té doby nosily punčocháče, aby nešlo nic vidět. Ale - je tu jedno velké ale. Nylon byl kvůli válce dostupný pouze pro armádní účely, to znamená, že ženy punčochy mohly jedině tak chtít, nikoliv mít. Začaly tedy hledat alternativu a tou byly tekuté punčochy, které v žádném případě nedržely na chlupatých nohou. A dostáváme se přesně k velkému zvratu, kdy právě v této chvíli přišla řada na obrovskou poptávku po žiletkách. Již v roce 1964 si přibližně 98 % Američanek ve věku 15-44 let holilo pravidelně nohy.

A kdy došlo k holení podpaží? 

Charleston, třásňové šaty bez rukávů, štrasové čelenky, to je přesně období, ve kterém si dámy začaly uvědomovat, že pečovat je třeba nejen o své nožky, ale i o podpaží. V této fázi došlo k feministickým a protestním hnutím, kdy si ženy jasně uvědomily, že nad svým tělem mají kontrolu jen a jen ony samy a nenechají si nic diktovat jak od mužů, tak ani od společnosti.

S příchodem 70. let byla prakticky nutnost mít oholené chloupky v podpaží. Ovšem je důležité myslet na přítomnost, ve které se objevují názory, že holení je rozhodnutím každého z nás a ostatním by do toho nemělo nic být.

Žiletka se stala v průběhu let opravdu nepostradatelná a většina domácností si bez ní nedokáže představit svůj život. Společnost Gillette dokázala vymyslet něco, co se táhne již spoustu let a nese stále ten stejný název.

Dámy, dokázaly byste si to jen na minutku představit? Neholit se. Mít neoholené nohy, ale zároveň mít na sobě vaše oblíbené krátké šaty, mít neoholené podpaží, ale k tomu halenky bez rukávů. S příchodem léta přichází plavková sezóna a vy jste zvyklé se holit i několikrát týdně. Neuvěřitelné a pro mnohé z nás možná i nepředstavitelné. Naštěstí žijeme tady a teď a této nepříjemnosti nemusíme čelit! 

S láskou

Vaše POSHgirls

  

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?