Hledat

POSHtip

Ženy, co inspirují: Astronautky

Kdo byl první astronautkou? Kdo byl první matkou ve vesmíru? A už jste slyšely o tom, jaké podmínky je třeba splnit? Ne? Tak v tomto článku se to vše dozvíte.

Ženy, co inspirují: Astronautky

"Bylo mi sedm let, když jsem snil o tom stát se kosmonautem a nikdy jsem si nemyslel, že to bude možné. Někde tam v Kanadě by právě teď mohla být příští generace astronautů, která by se mohla účastnit misí na Měsíc. Někde tam v Kanadě by právě teď mohl být sedmiletý, který by se mohl účastnit prvních misí na Mars." - Dafydd Williams, kanadský astronaut

 

Ženy, co inspirují: Astronautky

Přinášíme vám první článek z naší rubriky "Ženy, co inspirují" myslíme si, že je velmi mnoho profesí, ve kterých jsou dámy naprosté jedničky a je třeba se o nich zmínit. Co myslíte, máme pravdu?

Ženy jsou velmi něžné bytosti, ale na druhou stranu také velmi pracovité. Umí se vydat správným směrem a dosáhnout svého cíle. Právě o takových, úspěšných ženách vám chceme dát vědět. 

Pojďme se vrhnout tedy na povolání, které je pro mnohé z nás velmi neznámé, ale obdivuhodné.

Jak se stát astronautkou?

Stát se astronautkou není něco, co by se dalo zrealizovat za noc. Pro tohle povolání existují přísné podmínky, které musí být splněny. Zájemkyně musí mít odpracované tři roky v oboru nebo studovat dále. V případě, že tohle nesplňují existuje alternativa, která je akceptována a tou je mít nalétáno alespoň 1000 hodin jako pilot tryskového letadla. 

První astronauti byli piloti stíhaček, i když se tyto požadavky změnily, praxe v létání je bráno jako velké plus. V současnosti se jako praxe počítá i studium.

 

Ženy, co inspirují: Astronautky
Ženy, co inspirují: Astronautky

Na věku nezáleží

Ať už je vám 25, 35 nebo 40, věk zde nehraje žádnou roli, protože tato profese není omezena věkem.

Nejmladším astronautem se stal Rus German Titov, který letěl do vesmíru ve svých 25 letech. Nejmladší Američankou se stala astronautka Sally Rideová, která letěla ve svých 32 letech na raketoplánu rovnou do vesmíru. 

Naopak nejstarší astronauti či astronautky se podívali do vesmíru i ve svých 77 letech.

Důležitá je fyzička

Ovšem to, že astronautky mohou být mladší či starší ještě nic neznamená. Určitě si říkáte, jak může starší paní jen tak odletět do vesmíru? Co její zdravotní stav? To vše je totiž podchyceno, NASA má určité požadavky na fyzickou stránku uchazečů. 

Všichni zájemci i zájemkyně musí mít minimální výšku 157,5 cm a nepřekročit tak tu maximální, která je stanovená na 190,5 cm.

Budoucí astronautky musí mít zrak jako ostříž. To, že ženy mají brýle není žádným mínusem, k dokonalému zraku si mohou vypomoci jak s brýlemi, tak laserovou operací, která byla v předešlých letech podstoupena. Důležité je mít v naprostém pořádku i krevní tlak, který by měl v sedě být do 140 na 90.

Ženy, co inspirují: Astronautky
Ženy, co inspirují: Astronautky

První žena ve vesmíru

Valentina Těreškovová se stala první ženou ve vesmíru, ve kterém byla v roce 1963. Tato dáma pochází ze západního Ruska a má 83 let.

Už v mládí měla jasno. Zajímala se o létání a parašutismus již dlouhá léta a šla si za svými sny. Stala se parašutistkou a studovala pilotáž. V roce 1962 se rozhodla přihlásit na kosmonautku, kde se v konečném výběru rozhodnul Nikita Sergejevič Chruščov právě pro ni. Valentina měla k tomu všemu odhodlání a cíl, za kterým si hrdě šla. Vyplatilo se.

Po astronautce je pojmenován kráter Těreškovová na odvrácené straně Měsíce. Ve vesmíru strávila necelé 3 dny.

První americká žena ve vesmíru

Sally Kristen Rideová byla americkou astronautkou, která se jako první žena podívala do vesmíru roku 1983. Psal se roku 2017 a Sally byla stále nejmladší astronautkou ve svých 32 letech.

Kosmonautka a fyzička v jednom. Sally se rozhodla následně vydat jiným směrem profese, uchytila se jako fyzička. V roce 1985 začala následně pracovat na Stanfordově univerzitě pro mezinárodní bezpečnost a kontrolu zbraní, dále byla profesorkou na Kalifornské univerzitě v San Diegu. 

Ve vesmíru strávila celkově 14 dní. Tato úspěšná žena toho za svých 61 let stihla více než mnoho.

 

Ženy, co inspirují: Astronautky
Ženy, co inspirují: Astronautky

První matka ve vesmíru

Další významnou ženou pro svět se stala Anna Lee Fischerová. Americká astronautka letěla raketoplánem do vesmíru roku 1984, stala se první matkou, šestou ženou a celkově 155. astronautem, který letěl do vesmíru.

Anna byla původně chemičkou. Chemii vystudovala na Univerzitě v Los Angeles. Následně si obhájila i doktorát lékařství. Tým NASA doplnila v roce 1987.

Ve vesmíru byla téměř 8 dní. Anna má dnes krásných 70 let.

Každá profese má něco do sebe, některé jsou méně zajímavé, jiné naopak velmi zajímavé a k tomu často nedoceněné, proto se těšíme, až si vezmeme na paškál další neobvyklé povolání.

A kdo ví, třeba právě někdo z vašeho okolí se rozhodne pro to, být astronautem/astronautkou a vy budete alespoň z části vědět, co tato práce obnáší. 

Nezapomeňte, že je důležité jít si za svými sny! 

S láskou

Vaše POSHgirls ♥

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?