Hledat

Domů

Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Trendy jsou různé, ale zdraví je vždy přednější - třeba na to myslet!

Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Ojéjé! Pojďme si říci jak vypadá zánět ledvin či jak jemu spolehlivě předejít!

Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Už je to tady, s příchodem podzimu přichází i pochmurné, střídavé počasí a i když to naše uši nerady slyší - je potřeba se pořádně oblékat. Nízké teploty, chladno a deště neprospívají nikomu z nás a proto je potřeba chránit nejen své ledviny, ale i celé tělo!

Pokud patříte mezi ty, které mají rády kratší bundičky, pak je dobré myslet na nějaký hodně huňatý dlouhý svetr a to nejlépe v kombinaci s dlouhou halenkou. V nejlepším případě je delší bunda či kabátek. 

Ono totiž "chytit" zánět ledvin není nic těžkého a zároveň nic příjemného!

Bolest ledvin

Jedním slovem cítíte skutečná muka v bederní části zad. Často dosahuje takových bolestí, že nemůžete ani vstát, natož chodit. Často to u bolesti zad nekončí, nýbrž začíná, postupně se může přidat vysoká horečka, otoky kloubů či zatuhlé svaly.

Při podchlazení se vám může objevit také zánět močových cest, který bývá v podzimním či zimním obdobím velmi častý, projevuje se častým nutkáním jít na toaletu.

Záněty se léčí antibiotiky, ovšem i přesto, že zánět po nějaké době odejde, poznamená se na vás, v průběhu nemoci totiž poškozuje ledvinové pánvičky, které jsou pro nás nenahraditelným orgánem.

Chraňte si ledviny! Víme jak na to
Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Myslete na to, že zdraví máte jenom jedno

Dejte si pozor na špatnou kompenzaci cukrovky či myslete na vaše genetické dispozice k vysokému krevnímu tlaku, které už tolik neovlivníte. 

K poškození ledvin dochází také z několika dalších hledisek:

  • kouření cigaret
  • zvýšená hladina krevních tuků
  • velký příjem bílkovin ve stravě (nadbytečný)
  • genetická dispozice např. k srdečním chorobám

Buďte šik a zároveň teple oblečená

Ledviny vás nebolí, proto ani samotná nemusíte zjistit, že jsou vážně poškozené či nikoliv. V mnoha případech se tyto problémy řeší až v době, kdy je pozdě. Proto doporučujeme své orgány chránit preventivně a nepodceňovat žádné záněty.

Ledviny pomáhají vašemu tělu udržovat rovnováhu vnitřního prostředí a zároveň i krevního tlaku a krvetvorbu. V případě, že vám ledviny přestanou fungovat nastává opravdu závažný problém.

Chraňte si ledviny! Víme jak na to
Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Jak poznáte, že je něco špatně?

1. Vysoký krevní tlak může poškozovat vaše ledviny. Optimální krevní tlak se pohybuje v rozmezí 120-130 na 70-85 mm Hg. Nějaké výkyvy nehrají tak velkou roli, může se stát, že někdy prostě máte nižší, někdy zase vyšší.  V tomto případě je dobré, být průběžně pod kontrolou nějakého odborníka.

2. Časté svalové křeče, otoky, nechutenství či celková únava těla. Nemyslíme tím únavu z práce, únavu v jednom týdnu, kdy jste v jednom kole atp. Jedná se o dlouhodobější únavu, kdy vám ani žádná změna či úprava životního stylu nepomáhá. 

3. Trpíte častými záněty močových cest? Řezavá bolest při močení či časté nutkání jít na záchod. V tomto případe je dobré posílit celkovou obranyschopnost. Nezapomeňte si o tom promluvit s lékařem či případně s lékárnicí. 

4. Problémy při močení? Krev? Může se jednat o zánět měchýře, zánět ledvin, cystu v ledvinách, přítomnost kamenů atp. Pokud se vám zdá, že si na toaletu zajdete méně, než obvykle a přitom máte dostatečný příjem tekutin, pak se může jednat také o onemocnění ledvin.

5. Jestliže je něco špatně, může se to projevit i na vaši kůži. Suchá a svědivá kůže na hrudníku, zádech, větší množství akné, pachuť v ústech, zvracení, ranní nevolnosti, otoky obličeje atp.

Chraňte si ledviny! Víme jak na to
Chraňte si ledviny! Víme jak na to

Jak si chránit ledviny?

Důležité je se dobře oblékat a žít zdravý životní styl, s tímto nemáte vyhráno, ale jste na té nejlepší cestě! :-)

V případě, že víte o vysokém krevním tlaku, častých zánětech, tak buďte obezřetní. Pokud patříte mezi cukrovkáře, tak dodržujte vše, co máte. Ve vyšším věku je dobré si pravidelněji měřit krevní tlak - v případě, že bude výrazně vyšší, navštivte lékaře. Dalším strašákem je časté používání léků, které tiší bolest, snažte se to omezit či řešit jinak.

Pít, pít a zase pít! Převážně čistou vodu. Už jste slyšely o tom, že pokud vypijete za hodinu zhruba 3-4 litry tekutin můžete ohrozit svůj život? Proto se držte osvědčených 2-3 litrů denně. Omezte sůl a cukr. Vitamin C zamezí výskytu bakterií a lépe se tak vyhnete zánětlivým onemocněním. A hlavně, po koupeli nebo sprše se rychle osušte a nezůstávejte dlouho v mokrém ručníku.

Samozřejmostí je životní styl, jak jsme zmínily o pár řádků výše. Alkohol, kouření, stres či obezita vašim ledvinám jednoznačně neprospívá.

TIP! Vyzkoušejte nejrůznější bylinky, které můžou sloužit jako dlouhodobá prevence. Taková řeřicha či třeba brusinky nejsou vůbec špatné!

Žijeme jen jednou, tak je zapotřebí si život umět užít, ale jak se říká - VŠEHO S MÍROU! :-)

S láskou

Vaše POSHgirls ♥

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?