Hledat

Domů

10 zajímavostí o henně

Henna je rok od roku oblíbenější, už jste ji také vyzkoušela?

10 zajímavostí o henně

Co je to henna, z čeho je vyrobena, jaké existují druhy a jak si ji můžete doma připravit?

10 zajímavostí o henně

Teplo, opalování, zábava, party a také moře. Dny strávené v exotických oblastech nás lákají k řadě změn, ať už se jedná o změnu oblečení, odvážnější kousky či změnu střihu nebo barvy vlasů či tetování na těle. Často se jedná o krátkodobá tetování, která nesou název henna.

Henna se řadí mezi favority již několik let, zkrášlit se můžete nejen na zahraničních dovolených, festivalech, ale také i doma. 

Už jste se s tímto typem zkrášlovaní setkaly? Pojďme si říci více.

1.  Mnoho z vás si pod hennou přestaví krátkodobé tetování, ano z jedné strany máte pravdu, ale - henna je v originálu tropická rostlina, kterou lze přirovnat ke keříku se světle zelenými podlouhlými listy. Hennovník bílý (Lawsonia inermis) je základem dnešní henny, díky které dnes dosáhneme základního oranžového odstínu krátkodobého tetování. V případě, že chceme dosáhnout jiného odstínu, tak je potřeba přidat další bylinky, které společně vytvoří jiný odstín.

2. Henna se řadí mezi favority již několik let, zkrášlit se můžete nejen na tropických dovolených, ale také i doma. 

10 zajímavostí o henně
10 zajímavostí o henně

3. Henna se dělí podle toho, kde se pěstuje. Mezi základní rozdělení patří: 

  • Hnědý henna pudr - tento typ se používá převážně pro dočasné tetování na ruce, nohy či tělo
  • Červený henna pudr - využívá se často jako svatební tetování či pro tanečnice kathaku. Po nanesení se zbarvuje do červena.
  • Neutrální henna pudr - vyroben z několika různých listů henny. Tento typ se nepoužívá na tělo, ale slouží jako barvivo na náhrobní kameny.
  • Černý henna pudr - smíchaná henna a chemikálie. Společně se syntetickými přísadami vytváří černou barvu.
  • Rostlinný henna pudr - velmi oblíbený pro barvení vlasů. Směs se skládá z bylinek a henny.
  • Henna pasta - zakoupíte ji již v tubě, kterou lze ihned použít pro aplikaci.

4. Henna je vyrobena z podlouhlých hladkých listů keřů Lawsonia. Tyto listy se před výrobou suší a drtí, kvůli tomu, že se z nich získává prášek zelené barvy. Následně po smíchání s horkou vodou se vytvoří barvivo mahagonového odstínu. 

10 zajímavostí o henně
10 zajímavostí o henně

Tyto listy najdete často v suchých a horkých oblastech, jako například v Egyptě, Indii či třeba v Arábii. I přesto, že se jedná o keře, tak dorůstají výšky neuvěřitelných šesti metrů.

5. Henna se již od středověku používá na barvení vlasů, pokožky, nehtů, ale i třeba vlny či hedvábí. Barva obsahuje dostatek červených pigmentů, které se dobře váží s proteiny. Velmi užitečné jsou i květy, ze kterých se použije šťáva, kterou lze využít jako přísadu do kosmetiky. Mezi ženami je velmi oblíbená jak z regeneračních, tak i z hojivých účinků, které se objevují velmi brzy. 

Výsledkem je regenerace pokožky vlasů, pevnější a zdravější vlasy, ale také podporuje růst vlasů a má hojivé účinky. Důležité je počítat s tím, že henna nechytne každé z nás stejně. To, že vaši kamarádce vytvořila kadeřnice perfektní barvu vlasů ještě neznamená, že tomu tak bude i u vás. Nejosvědčenější je při tmavších odstínech, které lze pomocí henny zvýraznit i zkvalitnit.

6. Vyhněte se černé henně, která často způsobuje alergické reakce. Příčinou jsou syntetická barviva a minerály, které se používají k prodloužení trvanlivosti a dosažení černé barvy na kůži. Černou hennu často nabízí pouliční tatéři či některé salóny. Nejedná se o žádný výmysl, tento fakt je potvrzený hlavním hygienikem.

10 zajímavostí o henně
10 zajímavostí o henně

7. Jak dlouho vydrží henna na těle? Doba, kdy vám toto tetování vydrží je opravdu různá a ovlivňuje ji spoustu faktorů. Ve většině případů vám budou tatéři na dovolené tvrdit, že vám tetování vydrží klidně i celé léto, ovšem realita je často jiná. Průměrně se jedná zhruba o 14 dní. 

Pokud se rozhodnete si koupit hennu v obchodě, pak se koukněte na daný produkt, na kterém bývají tyto informace napsány.

8. Prvních 48 hodin bývá barva často sytá, následující dny může postupně blednout. Ovšem je to velmi individuální.

9. Znáte návod, jak si namíchat hennu doma? Jako první si nasypejte hennu do talíře společně s cukrem a citrónovou šťávou. Míchejte tak dlouho, dokud vám nebude připadat směs svou konzistencí jako zubní pasta. Následně nechejte směs ustát tak dlouho, dokud nezačne hnědnout (jedná se o cca 8 hodin). Směs dejte do sáčku a ustřihněte špičku. Po celou dobu působení používejte vatové tyčinky, tetování nesmí být rozpité, cukr by neměl stékat, proto je důležité jej vlhčit a trochu slepit. Na závěr zakryjte vaši ruku ubrouskem, přes ubrousek dejte fólii a ještě natáhněte na ruku ponožku. Po zhruba 8 hodinách můžete zábal sundat a otřít štětečkem zbytky henny. Po dobu 24 hodin tetování neumývejte.

10 zajímavostí o henně
10 zajímavostí o henně

10. Henna již byla oblíbená ve starém Egyptě, kde nejenže sloužila jako tetování na pokožce či změny barvy vlasů, ale i jako balzám. I dnes ji můžete vidět na indických nevěstách.

Údajně má tato krása přinést mladým ženám štěstí a lásku do společného života. Mladé páry se touto pověrou často řídí a snaží se jej již po staletí dodržovat. Otázkou zůstává, jestli se jedná jen o pověru či nikoliv.

Velmi populární krátkodobé tetování už pohltilo téměř celý svět, některé z nás si bez této ozdoby nedokáži představit léto, jiné z nás tomuto trendu absolutně nepropadly, na tom není ale nic špatného. Říká se, že zkusit se má všechno, ale pokud to tak necítíte, tak netřeba utrácet peníze za něco, co zkrátka není dle vašeho gusta. 

Doufáme, že jste se hezky začetly a dozvěděly informace, které vám přijdou opravdu zajímavé.

S láskou

Vaše POSHgirls ♥

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?