Přejete si dozvědět se více? Polyester je zkrátka umělý materiál, který může být součástí jakéhokoliv kousku oblečení. Možná se budete divit, možná ne, ale najdete jej v tričkách, svetrech i kabátech. Polyester se nekrčí, proto v něm budete vypadat stále dokonale, ovšem záleží na druhu látky.
14 / 8
Polyester není nutně zlo! Zjistěte o něm více
Pojďme si vymýtit fámy o tom, že je polyester ten nejhorší materiál na světě! Budete se možná divit, ale má i několik zásadních výhod...
Polyester je součástí mnoha módních kousků
Velmi oblíbené je polyesterové hedvábí (PES), ze kterého se často vyrábí právě lehké, letní tuniky, které rychle uschnou a nemačkají se.
Pokud rády sportujete, pak jste už určitě přišly na "chuť" mikrovláknu, ze kterého bývá právě sportovní oblečení. Sportovní leginy, trička, kalhoty pro veškeré sportovní aktivity bývají právě z polyesteru (součástí bývá také malé množství elastanu).
A co takové úplety z polyesteru, ze kterých máme například svetry? To se samozřejmě odvíjí od toho, jaké příměsi výrobce použije.
Dalším oblíbeným materiálem je duté vlákno, které je velmi dobrou náhradou v polštářích či dekách. Kdykoliv je můžete bez výčitek vyprat.
Polyester je dnes součástí také pánských obleků či dámským kostýmků. Snadno se čistí, méně se mačká a je znát to, že je prodyšnější.
Jak vyprat oblečení z polyesteru?
Přijdete z večírku, sundáte si šaty a odložíte je na židli? Pak ano, děláte to správně. Ždímání večerním šatům neprospívá, ale se samotným praním jinak žádný problém nevidíme.
Bílé prádlo perte s bílým až na 40°C. Barevné perte s podobnými barvami přesně tak, jako jste byly zvyklé doteď na 30°C.
TIP! Oblečení perte naruby.
Jak správně žehlit polyester?
Pro ty z vás, které nerady žehlíte máme dobrou zprávu - polyesterové látky žehlit vlastně ani nemusíte. Pokud ovšem patříte mezi ty dámy, které potřebují mít vyžehlené i kapesníky a kalhotky, pak zvolte nejnižší stupeň na žehličce (vyzkoušejte nejprve na kraji oblečení).
Tak jako tomu je u praní, tak i u žehlení je dobré mít oblečení naruby, případně mnoho žen doporučuje žehlit ještě přes mokrou utěrku.
Věděly jste o těchto výhodách a nevýhodách?
VÝHODY:
- Znatelně nižší cena výrobků než stoprocentní luxusní látky, například satén, hedvábí.
- Oblečení se nemačká, takže jej nemusíte žehlit.
- Bez problému se dá kdykoliv vyprat.
- Ideální pro tenké letní kousky.
- Polyesterové oblečení je lehké, proto bývá často součástí sportovního oblečení, které rychle schne.
NEVÝHODY:
- Polyester se rád žmolkuje, proto je dobré ho právě při praní otáčet naruby. Ovšem někdy se žmolkování neprojeví, jindy se mu zkrátka nevyhnete.
- Některé látky umí být opravdu neprodyšné, proto je dobré brát na tento bod zřetel a nepodcenit jej. Např. spodní prádlo se nedoporučuje nosit často, především v létě to opravdu bude znatelné.
Kvalitní polyester? Jak ho poznáte?
Jak už jsme se zmínily výše, tak je opravdu dobré brát zřetel na materiál. Není polyester jako polyester. Polyester za 49 Kč z tržnice nebude ten samý, co koupíte v módním salonu. Jak tedy na to? Stačí si sáhnout a dle prvního doteku to už poznáte.
Šaty, které budou z nekvalitního materiálu udělají více neplechy než užitku. Šaty mohou vypadat opravdu elegantně a krásně sednout, ale z nekvalitního složení můžou působit nevkusně a ještě vám přidat několik kilo navíc.
Tímto článkem jsme vám chtěly přiblížit to, ať se nezaleknete složení polyesterového materiálu vašich šatů, protože se nejedná o nic špatného, ba naopak! Často vám to usnadní práci od otravného mačkání a tak i následného žehlení. V mnoha případech se jedná opravdu o kvalitní materiál, který lze kombinovat téměř se všemi látkami.
Věříme, že jste si udělaly o polyesteru lepší obrázek a předsudky vůči tomuto materiálu dáte stranou, protože to, že jste si jednou na eshopu zakoupily za pár korun nevkusné šaty z polyesteru ještě přeci neznamená, že byste měly polyester úplně zavrhnout, není tak?
S láskou
Vaše POSHgirls ♥