Hledat

Domů

Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti

Klobouky? Věřte nebo ne, ale spoustu žen na ně nedá dopustit!

Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti

I mezinárodní den klobouků má svůj den, ten je vypsán na 15. ledna.

Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti

Originální pokrývka hlavy

Klobouk byl původně označován jako mode (z francouzštiny = móda). Dámy, slyšely jste už někdy o modistkách? Právě tento výraz je odvozen od slova "mode", jedná se o výtvarnice, které se zabývají výrobou klobouků.

Ve 12. století byl klobouk pouze mužskou záležitostí, ovšem v 18. století se tento trend dostal i mezi dámy. Klobouky si ženy nasazovaly jen pro významné příležitosti. Tehdy nebylo z čeho vybírat, ženy nosily typické, slaměné klobouky.

V témže století došlo k obrovskému trendu. Téměř žádná žena nevyšla bez toho, aniž by měla na hlavě klobouk (výjimkou byly dělnice). V 19. století už pokrývku hlavy nosily jen ty dámy, které si klobouky oblíbily a chtěly být symbolem originality. Klobouky byly velmi extravagantní, doplňovány pštrosími pery, květy či šálky.

Ve 20. století se stal klobouk symbolem těch, kteří se narodili do bohatých a dobrých rodin. Symbolizoval tak bohatství, krásu a eleganci. Ovšem později začal být opět nudným doplňkem, zbytečností a v některých případech i terčem posměchu.
 

Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti
Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti

Symbol elegance nebo ležérnosti?

Pokrývka hlavy si opět našla cestu k tomu, aby dokázala ochránit hlavu před příliš horkými či deštivými dny. Dokáže zamezit chladu a není žádným tajemstvím, že se klobouky mohou nosit i v zimě. Mimo zimní období ženy rády nosí nehřejivou variantu pro významné příležitosti, mezi které se řadí promoce, svatby či třeba pohřby. 

V současnosti je klobouk považován za projev elegance i ležérnosti. U mužů se pak jedná spíše o extravaganci.

 

Říká se, že ženy si zakrývaly hlavu velkými klobouky, které jim bránily projevit se a nedokázaly být samostatné. Klobouky byly opravdu extravagantní a těžké, takže nedokážeme tento fakt popřít. Později ubraly na extravaganci a zmenšovaly se, dívky či dámy byly samostatnější a dokázaly se projevit. Také je důležité zmínit to, že tento módní kousek nikdy nevyšel z módy.

"Jsou dvě věci, které muž nikdy nepochopí. Tajemství stvoření a dámský klobouk." Coco Chanel

 

Klobouk jako symbol elegance a ležérnosti

Na současné době je dobré to, že se i my, jako dámy můžeme rozhodovat zcela svobodně. Můžeme dělat cokoliv, cestovat, psát knihy, usilovat o lepší kariéru či klidně být členkou rady. Čas od času je pro každou z nás zapotřebí si udělat na sebe čas a také umět si udělat radost, právě třeba elegantním kloboučkem. Sem tam není na škodu být za opravdovou dámu.

Dámy, už vám nezbývá nic jiného, než najít ten správný, který podtrhne váš styl a eleganci. 

 

S láskou

Vaše POSHgirls♥

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?