Hledat

Domů

9 vynálezů, které změnily svět módy jednou provždy

Móda se neustále mění, ale některé objevy zůstávají pevně zakotvené ve svých kolejích. Pojďme se společně podívat na historii těchto vybraných kousků, které ZMĚNILY nejen svět módy, ale i SVĚT JAKO TAKOVÝ

9 vynálezů, které změnily svět módy jednou provždy

9. DŽÍNY

V 17. století vyváželo italské město Janov látku z papyru, která se brzy začala nazývat právě po tomto italském přístavu "gênes". V roce 1873 si podnikatel Levi Strauss zajistil patent na výrobu známých modrých džínsů. Původně je navrhl ve stylu mužského pracovního oděvu, s množstvím kapes pro různé nože a mince. Od té doby se džíny staly celosvětovým hitem. Straussova výroba funguje dodnes pod známou značkou Levi’s.

 

8. PODPATKY

Věřily byste, milé čtenářky, že podpatky nosili do 17. století výhradně muži? Ve středověké Evropě se těšily oblibě dřeváky, protože hravě odolávaly špíně. V 16. století zas pohodlné boty s podpatky obouvali muži při jízdě na koních, protože jim pevně držely ve třmenech. Až ve 20. století přišel ten správný čas pro dámské jehlové podpatky, které jsou dnes součástí šatníku žen po celém světě.

7. BIKINI

Paříž, 1946. Poprvé se po mole prochází modelka ve dvoudílných plavkách, navržených Louisem Réardem. Tento provokativní model způsobí ohromné pozdvižení po celém světě, protože se v té době takové odhalování jeví jako velmi promiskuitní. Plavky dostanou název po atolu Bikini, kde se testovaly atomové bomby. Není to bomba? :-) Šokovaná společnost se během pár let vyklidnila, protože bikini začaly nosit i známé osobnosti jako Brigitte Bardot nebo Marilyn Monroe.

6. MALÉ ČERNÉ ŠATY

Populární “malé černé” od Coco Chanel jsou obklopeny mnoha legendami. Někdo říká, že nemohla vystát nabubřelé a přezdobené šaty, což ji donutilo k vytvoření nového elegantního modelu. Podle jiné legendy zas Chanel předvedla nové šaty v roce 1926 jako poctu svému zesnulému milenci. Její výtvor vyvolal rozruch na všech módních frontách a časopis Vogue ho nazval “Chanelin Ford”. Do dneška představují “malé černé” znak dokonalého vkusu a elegance. Kromě toho se dají kombinovat na tisíce způsobů a díky tomu všemu jejich sláva zřejmě potrvá navěky.

5. NYLONOVÉ PUNČOCHY

Před 20. stoletím měli návrháři jen dvě možnosti - punčocháče bavlněné a svědící nebo hedvábné s malou životností. V roce 1935 se vše změnilo. Američtí chemici z firmy DuPont představili nylonové vlákno, pevnější než ocel a tenčí než pavoučí síť. Díky dokonalému tvarování, odolnosti a nízké ceně se nylonové punčochy okamžitě staly jedničkou na trhu. Krátce poté se začaly vyrábět punčocháče a syntetické spodní prádlo, které si rychle našly místo ve většině dámských (možná i pánských?) šatních skříní.

4. KOŽENÁ BUNDA

Koženou bundu neboli “bombera” vymysleli v USA pro piloty během první světové války: byla pohodlná a chránila před studeným počasím. V roce 1928 vyrobila firma Schott koženou bundu se zipem, později známou jako motorkářská bunda. Jak už to tak bývá, kožená bunda se stala populární i díky známým a oblíbeným osobnostem - nosili ji třeba Elvis Presley nebo Marlon Brando. Stala se symbolem svobody a rebelie.

3. MINISUKNĚ

Návrhářka a modelka Mary Quant provozovala malý, ale stylový módní obchod v Londýně. Mladí lidé se tu inspirovali a chodili sem nakupovat nové módní výstřelky. Na konci 50. let se stala naprostým hitem minisukně, proti které se zároveň puritánská společnost bouřila. S nástupem rebelie 60. let se ovšem minisukně stala nezbytnou součástí dámských outfitů. Nosila ji dokonce Jacqueline Kennedy a královna Alžběta II. udělila Mary Quantové Řád britského impéria.

2. TRENČKOT

V dnešní době se tento jednoduchý a elegantní plášť vyrábí celosvětově pod různými značkami, ale ve skutečnosti vznikl úplnou náhodou. Chemik Charles Mackintosh na svůj oblek vylil kaučukový roztok a všiml si, že se tím látka stala odolnou proti vodě. Založil tedy podnik pro výrobu voděodolných plášťů. Na začátku se ale nezdálo vše dokonalé: pláště páchly gumou, v horku se rozpouštěly a v zimě popraskaly. Postupem času ale firma zapracovala na kvalitě látky a praktické, stylové trenčkoty zaujaly přední pozici v módním světě.

1. PODPRSENKY

Podprsenka byla “vynalezena” několikrát a pokaždé prošla mnoha změnami. V dřívějších dobách nosily ženy prsní bandáže, později nahrazené korzety, a teprve na začátku 20. let získaly podprsenky tvary, jaké známe dnes. První podprsenky vyráběla značka Caresse Crosby. Nejdříve mnoho slávy nevyvolaly, protože dámy stále upřednostňovaly korzety. Postupem času ale podprsenky získaly popularitu a více značek začalo vyrábět různé varianty tak, aby zdůraznily ženskou krásu a zároveň užitečnost tohoto klíčového prvku spodního prádla.

Jaký nesmrtelný módní hit máte v oblibě vy? :-)

S láskou ♥

Vaše POSHgirls

Zdroj: www.brightside.me

Přihlášení

nebo rychlé přihlášení

Zapomenuté heslo?